Zoals de titel al aangeeft, vragen we ons af of we met een grotere hybride warmtepomp meer gas kunnen besparen.
Via de collectieve inkoop kunnen we een 4 of 6 kW warmtepomp aanschaffen.
Het betreft een vrijstaande, goed geïsoleerd woning van zo'n 220 m2. We hebben zowel beneden als boven alleen vloerverwarming en het gasverbruik voor verwarming was afgelopen jaar ongeveer 1500 m3.
Volgens een indicatie van de installateur zullen de pompen respectievelijk 1091 en 1153 m3 gas besparen. De 6 kW heeft een iets lager SPF maar het energie verbruik voor de verwarming is lager.
Kan iemand uitleggen waarom de 6 kW pomp slechts 62 m3 per jaar meer bespaart? Wij zouden verwachten dat het verschil toch wel een stuk groter zou zijn. En waarom de op papier iets minder efficiënte pomp ondanks een iets hogere gas besparing, hiervoor minder energie verbruikt?
We zijn toch wel enthousiast geworden over een warmtepomp, maar willen dan wel weten waarom we wel/niet voor een bepaalde pomp zouden moeten gaan. Helaas krijgen we van de installateur niet echt duidelijke antwoorden.
Alvast bedankt!
Beste antwoord door Anne
Zo zondermeer is er alleen wat algemeens over te zeggen.
Dat een grotere installatie niet direct veel meer besparing oplevert kan bijvoorbeeld komen als de kleinere versie al (bijna) voldoende is.
Stel dat een 4kW pomp al 95% van je verwarmingsvraag kan afdekken,
dan gaat een 6kW pomp inderdaad niet veel toegevoegde waarde hebben.
Het verschil is SPF/SCOP zegt in principe niet zo veel.
Dat geeft vooral aan dat het grotere systeem wat meer stroom nodig heeft per kW warmte.
Wat nog een verschil kan zijn is dat het kleinere systeem langer blijft doorgaan bijvoorbeeld tot -7C en de grotere ‘al’ bij 4C het helemaal over geeft aan de klassieke CV ketel.
Ik vind trouwens de cijfers wel heel erg precies.
In mijn ervaring is het erg lastig om een enigszins goede inschatting te maken wat de besparing precies gaat zijn.
Zelfs achteraf bepalen wat je bespaart hebt is lastig.
Je kunt namelijk wel de weersinvloed bepalen (mbv zogenaamde graaddagen),
maar het verschil in eigen gedrag: ben je vaker/minder vaak op vakantie geweest, meer of minder mensen in huis, meer of minder thuis overdag, etc
is een stuk moeilijker in beeld te krijgen terwijl dat wel een grote invloed op het verbruik heeft.
Anne.