Skip to main content
Vraag

Klimaatpanel VN schrapt rampscenario

  • May 10, 2026
  • 3 reacties
  • 12 Bekeken

Wat gaan we hiervan denken? “Eindelijk gaat het doemscenario van het IPCC de prullenbak in. De Volkskrant vond het nieuws belangrijk genoeg voor de voorpagina. Marcel Crok schreef al in 2018 dat het extreme scenario van het IPCC onhoudbaar was. Het IPCC erkent wat al tijdlang rondging: Het hoogste rampscenario, 8.5, strookt niet (meer) met werkelijkheid.”

Dit terwijl Nederland al jaren bezig is om “het klimaat te redden". Zo lees ik verder: “Het klimaatpanel van de VN, het IPCC, werkt met scenario’s. Die scenario’s schetsen mogelijke toekomstbeelden. Het grootste nieuws in het AR6 rapport is waarschijnlijk dat bovengrensscenario’s zoals SSP5-8.5 en SSP3-7.0 nu als onwaarschijnlijk worden beschouwd. Dat is heel goed nieuws, want het betekent dat een hogere opwarming in 2100 minder waarschijnlijk wordt geacht dan een paar jaar geleden. Helaas is dit nieuws diep verborgen in het rapport en zullen maar weinig beleidsmakers het zien. Erger nog, grote delen van het rapport benadrukken nog steeds deze bovengrensscenario’s. Het goede nieuws, na publicatie van het artikel in de Volkskrant, is dat uiteindelijk – net als onlangs bij de verdwenen hittegolven van het KNMI, die na kritiek van Clintel, deels door het KNMI werden ‘teruggevonden’ – de ‘waarheid’ overwint en de klimaatwetenschap schoorvoetend erkent dat men op het verkeerde spoor zat. Het slechte nieuws is dat er vele jaren overheen gaan voordat de ‘olietanker’ zich laat bijsturen. Zelfs nu nog zitten er tal van wetenschappelijke publicaties in de pijplijn die gebaseerd zijn op RCP8.5.”

Maar zoals het er nu uitziet, gaan we voort op de ingeslagen weg, omdat nieuwe wetenschappelijke inzichten maar heel traag doordringen en niet passen in de huidige beleidsplannen, die nog steeds uitgaan van het oude rampenscenario. Lees verder op:  https://indepen.eu/sceptici-krijgen-gelijk-extreem-ipcc-klimaatscenario-sneuvelt/ en https://www.volkskrant.nl/wetenschap/ipcc-schrapt-rampscenario-opwarming-hooguit-nog-maar-3-5-graden-in-2100~b501cf42/?referrer=https%3A%2F%2Findepen.eu%2F

3 reacties

darkfiber
Forum|alt.badge.img+1
  • Verduurzamer
  • May 10, 2026

@Y.A.S Voorlopig vinden we hier nog niks van - zoals je zelf zegt de “olietanker” zit nog vast in de straat van Hormus - of ergens anders. - Je moet ook hier niet over een nacht ijs gaan - daarvoor is het nog veel te dun (bijvoorbeeld in de alpen). Er zijn natuurlijk nog andere (betere?) nieuwsbronnen dan indepen.eu en de Volkskrant (bijvoorbeeld https://www.wyniasweek.nl/  _O- ) 


  • Auteur
  • Actieve deelnemer
  • May 10, 2026

Goede website overigens, dank voor de tip: https://www.wyniasweek.nl/exit-rampscenarios-hoog-tijd-om-het-hele-klimaatbeleid-op-de-schop-te-namen/

Hier lezen we: “Nu de IPCC-rampscenario’s ook officieel ten grave gedragen zijn, zullen instanties als het KNMI en allerlei klimaatalarm-afdelingen op universiteiten eens diep in hun ziel moeten kijken: is er nog wel een klimaatcrisis? Het KNMI paste in 2023 de IPCC-scenario’s toe op Nederland en kwam op basis van SSP5-8.5 uit op meer dan een meter zeespiegelstijging in 2100. Dat gaat dus niet meer gebeuren. Ook ‘extreme’ hittegolven (wat in een alleszins leefbaar land als Spanje trouwens normaal zomerweer is) gaan Nederland bij nader inzien niet teisteren.

Ondanks de al jaren aanzwellende kritiek fungeren RCP8.5 en SSP5-8.5 nog steeds in al het klimaatbeleid als bangmaker om dure maatregelen af te dwingen. Neem bijvoorbeeld de motivatie voor het beruchte, 28 miljard euro kostende klimaatpakket van Rob Jetten in 2023 om 0,000036 graad opwarming te voorkomen. Jetten, klimaatminister in het kabinet Rutte IV, beweerde toen dat zijn klimaatpakket noodzakelijk en kosteneffectief was, omdat Nederland anders ‘onleefbaar’ zou worden, en er tot 2050 173 miljard euro klimaatschade zou zijn.

Het is voor normale mensen nauwelijks te bevatten wat een compleet kulverhaal dit is – wat ook de belangrijkste reden is dat Jetten er mee wegkwam: normale mensen geloven niet dat een minister zonder blikken of blozen in de Tweede Kamer desinformatie kan verspreiden. Dit schadebedrag plukte Jetten van een website, de Klimaatschadeschatter, die uitgaat van het RCP8.5 scenario. Met die berekening en de draai die Jetten daar aan gaf is overigens nog veel meer mis, 

Het is maar één voorbeeld hoe rampscenario RCP8.5, meestal zonder dat dit expliciet gemaakt wordt, als rechtvaardiging voor extreem beleid moet dienen. De zelfcorrectie op dit punt heeft in de klimaatwetenschap ongeveer tien jaar geduurd, en dat was minstens vijf jaar te lang. De politiek hoeft niet dezelfde fout te maken: die kan eisen dat het KNMI en andere instanties die zich met klimaatbeleid bemoeien, zoals het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) nog dit jaar met een herijking van hun scenario’s en adviezen komen.”


darkfiber
Forum|alt.badge.img+1
  • Verduurzamer
  • May 10, 2026

@Y.A.S De link volgen en het artikel lezen kan de lezer vermoedelijk zelf.
Of hij daarvan veel wijzer wordt is aan de lezer.